Pozitīvā domāšana ne vienmēr palīdz

Mūsdienās nav grūti atrast rakstus, pamācības un spriedelējumus par to, ka vispirms ir jāiemīl sevi, lai citi tevi mīlētu, ir jānoskaņojas pozitīvi un tad arī ikdiena piespēlēs vairāk pozitīvo nekā negatīvo situāciju u.tmldz. Tūkstošiem cilvēku savās Facebook slejās dalās ar skaistiem pantiņiem par īstajām dzīves vērtībām un attiecību veidošanu, bet ikdienā turpina iet pavadā savam iekšējam kritiķim, kurš nekad nesnauž, un ar grūtībām spēj savaldīt savu vēlēšanos analizēt un komentēt notikumus savā un sev tuvo (bieži vien arī dikti vien attālo) cilvēku dzīvē caur savas pieredzes un pieņēmumu prizmu. Protams, iepriekšējā dzīves pieredze tūkstošiem reižu ir pierādījusi, ka dzīve nav rožu dārzs, un darvas karotes tiek mestas tavā virzienā biežāk nekā tu spēj tās izmēst no savu atmiņu kambariem.

Foto: Unsplash

Sāc ar sevi!

Un tomēr… Kā būtu, ja tu šajās situācijās sāktu ar sevi nevis citiem? Ja tu koncentrētos nevis uz to, kā otrs cilvēks ir rīkojies vienā vai otrā situācijā, bet gan apdomātu, kāpēc tev gribas to komentēt tieši tā un ne citādi? Kas tevi tajā satrauc, aizskar, liek rīkoties? Lielākoties mūsu rīcību nosaka emocijas, kuras sajūtam konkrētajā situācijā. Ja mēs nespējam [negribam] izprast savas rīcības cēloņus, mums arī ir grūti saprast vai mainīt savu dzīvi. Bieži vien cilvēkiem liekas, ja vien apstākļi būtu citi vai otrs cilvēks mainītos, daudzas lietas notiktu pavisam savādāk. Tomēr aizvien vairāk tiek runāts par to, ka nevis apstākļi, bet gan mūsu domas un attieksme pret tiem veido mūsu ikdienu.

Sevis apzināšanās ir pirmais solis ceļā uz pārmaiņām

Foto: Unsplash

Lai cik banāli tas arī izklausītos, brīdī, kad mēs kļūstam apzinātāki un izlemjam pievērst uzmanību tam, ko un kāpēc mēs domājam, mēs beidzot iepazīstam paši sevi! Taču ne vienmēr to ir viegli īstenot, jo nākas sastapties ne tikai ar patīkamām, bet arī negatīvām emocijām (piemēram, sāpēm, nepatīkamām atmiņām u.tmldz.). Toties tad, kad mēs beidzot ieskatamies tā patiesi sevī un sastopamies gan ar sev tīkamām, gan netīkamām savas personības izpausmēm, mums ir iespēja kļūt brīvākiem! Turklāt brīdī, kad es skaidri redzu, kādas emocijas un reakcijas veido manu ikdienu, man ir iespēja izvēlēties, kuras man ir noderīgas, bet kuras es vēlos mainīt. Kamēr mēs pārmaiņas sevī mēģinam īstenot bez šādas izpratnes, var gadīties kā “piemērot jau gatavu apģērba modeli, kas neatbilst mūsu parametriem un nav ērts, bet citiem taču tik labi izskatās”!

Ja ir vēlēšanās iepazīt sevi ar koučinga palīdzību, sazinies ar mani un atradīsim tev piemērotāko sadarbības veidu!